16 Ağustos 2014 Cumartesi

Ölüm Şarkısı #Okudum8

Herkese merhaba! 

Tatilde okuduğum kitapların yazılarını bir an önce yazmaya başlıyorum artık. Aşırı derecede tembellik yaptığım günler geçiriyoruz dostlar. 

Bütlerim biter bitmez elime aldığım ilk kitap bu oldu. Kapağından ve konusundan ve uzun zamandır gerilim romanı okumamış olduğumdan çok heyecanlandım. Bu sebeplerden ötürü bende beklenti tavandı. Kitapsa birazını bile karşılayamadı. 

Birazdan kitap hakkında yapacağım yorumlar tabii ki tamamen benim fikrim çünkü bloglardaki yorumlara baktığımda kitabı aşırı beğenenler olduğunu gördüm. 

Peki ben neden beğenmedim? 
Çünkü gerilim kitaplarında özellikle de bir katil aranıyor ise o katilin kim olduğunu merak etmek, kitabın içine girip o katili arayan kişi olup fikir üretmek, heyecanlan ak, meraklanmak, kitaba bağlanmal gerekir. Haksız mıyım? En azından benim beklentim o. Ama kitabımızın ilk bölümde direk katili okuyoruz. Yani katilin kim olduğunu biliyoruz. İşte bu sebepten ilk bölümden bütün şevkim kırıldı diyebilirim. 

Katilin cinayet işleme şeklini ise çok ilginç bulmadım açıkçası. Cinayetlerin birbiriyle olan bağlantısını çözmek çok basit oldu. İkinci defa şevkim kırıldı. 

Kitapta katilin dilinden bölümler olması hiç hoş değildi. tam katil kaçıyor noldu acaba diyoruz pat diye katil çıkıp nereye gittiğini anlatıyor. "Amaaa bütün gizemi bozdun yaaa" demek istiyorum buradan yazara. 

Ceza hukuku felsefesi ile ilgilendiğimden katil psikolojisi ilgili olduğum bir konu. Yazar evet katilin dilinden bölümlerle katil paikolojisini yansıtmaya çalışmış lakin bunu çok acemice yapmış. Gerekli noltalara değinmemiş. Daha doğrusu yanlış noktalara değinmiş. Benim fikrimce. 

Sonuç olarak okuduğuma pişman mıyım? Değilim. Çünkü kitabın büyük bir çoğunluğu Pariste geçiyor. Parise özel bir yakınlığın yok fakat kitaptaki "Parisin yerlatı dünyası" ile ilgili bilgiler beni benden aldı. Bu kitabı okumasam belki de hiç öğrenemeyecektim. Daha önce bu konu hakkında hiçbir fikrim yoktu. Gün gelir de fırsat bulursak Parise gitmek için güzel bir sebep yani. Sırf bunun için bile okunabilir bir kitap. 

Benim düşüncelerim bunlardı. Söylediğim gibi ben bu kitabı çok övüldüğü için almıştım. Çoğu blogger da beğenmekte. Siz beğenir misiniz? Okumadam bilemezsiniz. 

Hoşçakalın 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder