2 Eylül 2014 Salı

Lüzumsuz Adam - Sait Faik Abasıyanık #Okudum12


Merhabalar!

Geçenlerde 24 Saat Açık Kitapçının Sırrını bitirdikten hemen sonra bir duraklama dönemine girdim. Elime iki üç tane kitap aldım geri bıraktım, sıkıldım, bunaldım, karar veremedim. Derken bir şey ararken kıştan beri kullanmadığım bir çantanın içinden bu çıktı. Şu yukarı şahane kitap. 
Sanırım Ankarada satın alıp tek tek metroda ya da birini beklerken okurum diye çantada bırakmışım. 

Sait Faikin kalemi anlattıkları hakkında yorum yapmamı bekliyorsanız, yapmıycam. Haddim değil. Gerçekten. Kalemine hayranım, insanları gözlemlemesine hayranım. 

Özellikle de şu incecik kitabın içinde birden fazla insan olabilmesine hayranım. Anlattığı insanlar o kadar çeşitli ki zevkle okuyorum o kısacık hikayeleri, bir sonraki için heyecanlanıyorum hatta. 

Bu yazıda bahsetmek istediğim ise bu kitapta en çok beğendiğim hikayeler. Bu yazı biraz kendime not olacak aslında. Ama ben çok beğendim. Sait Faik okumadıysanız önce bir köşeye geçip 5 dakika utanın sonra yakınınzdaki İş Bankası kitapçılarını araştırın çünkü kendi kitapevlerinde %20 indirim uygulamaktalar -ki zaten çoook ucuz uygulamasalar da olur-

En sevdiğim hikaye "Bacakları Olsaydı" idi. Sait Faik gerçekten yazarlık yeteneği diye bir şey olduğunu kanıtlamış burada.
"Kameriyeli Mezar" gönlümü ısıttı. 
"Lüzumsuz Adam" baya düşündürdü, cidden. 

ve bir de "Bacaklar Olsaydı"nın başındaki kısa kısma hayran kaldım.

Nedense pek alıntı paylaşasım yok. Hepsi birbirinden çok bağımsız neticede. 
Eğer kitap okuma anlayışınız bana yakınsa -ki ben insanı anlatan kitapları gerçekten hayranlıkla okuyorum- bence bir şans verin Sait Faik'e. 

ve
Hoşçakalın!Hiç yorum yok:

Yorum Gönder