31 Ocak 2015 Cumartesi

Bay Mercedes - Stephen King #Okudum14

Herkese merhaba!

Buralar iyice sahipsiz kalmış ya.

Bunca zaman yazısız sessiz sedasız kaldığı için inanın cidden üzgünüm. Ama hukuk 3 belamı verdiği için sınavları bitirip, istanbula gelip bir de üzerine hasta olup yataklara düşene kadar elime kitap alamadım maalesef. Zor zamanlardı.

Geride kaldı.


Bugün sıcağı sıcağına hakkında nacizane görüşlerimi yazacağım kitap herkesin heyecanla ve aşkla karşıladığı Bay Mercedes, yani halk diliyle “King’in son kitabı” Kitap Aralık ayında çıktı. Ben sınavlarım bittikten sonra AKD’e Tutunamayanlar’ı almak için olgunlara gittiğimde bir umut sordum ve var dediler. Ben şaşkınlığımı atamadan da elime verdiler bir mutlu oldum. Zira öğrenci bütçesiyle sürüyle okunmayı bekleyen kitabım varken koşa koşa gidip 25 tl veremezdim tahmin edebileceğiniz üzere.

Bu arada şuraya bir ALTYAZI geçeyim bu bir üçleme olacakmış diye bir duyum aldım ki ikinci kitap “Finders Keepers” çoktan yazıldı ve King’in fb sayfasından okuduğuma göre haziranda yayınlanacakmış. Yazın çok vakit kaybetmeden bizde de çıkar diye düşünmekteyim.

Neyse öncesi var kitabın bende. Kitap çıktı. Çıkar çıkmaz bir arkadaşım arayıp bana anlatmaya başladı. Dedim SUS. Hakkında hiçbir şey bilmeden okumak istiyorum dedim çünkü kitap polisiye. Olay örgüsünün konusunu bilmek bile olayın büyüsünü bozuyor. Haksız mıyım?

Sonra siyasalın kütüphanesinde ders çalışırken –her zamanki gibi- sınavları falan bırakmış bir kenara çocuğun biri oturmuş bay Mercedes okuyor. Bir önümdeki eşya kitabına baktım bir ona baktım. Böyle bir iç geçirdim bir hüzünlendim derken muhabbet etmeye başladık.

Abi dedim kitap nasıl? Övüldüğü kadar var mı?

Sormaz olaydım. Öyle bir övdü ki ambulans çağırıp en yakın kitapçıya kendimi götürtmek istedim. O derece. King okuyan ve seven insanlar için yeni bir kitap o derece heyecan kaynağı yani düşünün beni bile -ki çok severim saygım sonsuz ama king diye delirmem- çılgına çevirdi.

Neyse o mükemmel gün geldi ve kitap elimde. Akşam tabi sınavlar bitmiş arkadaşlarla buluşuldu edildi derken millet “sabah olmuşsa kimin umurunda” diyerek Tunalıya akarken Nesliye elinde kuşburnuyla burnunu çekerek yurt yolları düştü.

Aldım elime kitabı demledim kuşburnumu başladım.

Başları MÜKEMMELDİ. King cidden estirmiş. İlk bölüm BAM! İkinci bölüm BAM!
Heyecandan nefesimi tuttuğum oldu.

Kurgu mükemmel lakin sevmediğim özellikler de o kadar fazlaydı ki kitapta. Üzdü. 

Kesinlikle kötü değil. Lakin bendeki beklenti tavan. Beklediğime göre birazcık, çok azıcık sıkıldığımı inkar etmiycem. Genel olarak bana kendini beğendirmeyi başarmış çok fazla polisiye kitap yok zaten. King’in yarattığı hikayeye karakterlere diyecek lafım yok. Şahaneydi. Sevmediğim şeylerden de bahsedicem lakin spoiler endişem var.

Burada yeni bir başlığa geçiyoruz o vakit.

-----ÇILGIN SPOİLER-----
Önce karakterlerden yakınarak başlamak istiyorum.

Hodges, emekli dedektifimiz. Why so klasik?  Demek istiyorum King. Neden? Her türlü polisiye filme, dizide, kitapta bulabileceğiniz klasik yeni emekli olmuş bunalımda her Amerikalı polis gibi boşanmış ve tek kızıyla kopuk bir ilişkisi olan yalnız göbekli bir adam. Birazcık daha tutkulu bir adam beni daha çok etkilerdi yalan yok.

Brady, seni hiç sevmedim Brady. Ananı da sevmezdim zaten. Şimdi Brady deyince ilk bahsetmek istediğim. Brady’i biraz arasaydık. Biraz gizemli kalsaydı. İkinci bölümden çat diye katili dayayınca ben bi öffff ya diyorum burada zira. Akıllı, zeki, kurnaz bir psikopatsın. İlginçsin. Ama çok fazla geçmişine inmedik mi? Eğer bu bir üçlemeyse o çılgın geçmişi biraz diğer kitaplara saklasak daha eğlenceli olurdu? Hızlı tükettik Brady’i onu sevmedim. Neden katliamı gerçekleştirdi. Neden kardeşini öldürdü. Neden böyle oldu. Bunlar hemen cevap bulunan sorulardı. Bunu sevmedim. Düşünmeme fırsat bile kalmadı. Bu sebepten dolayı biraz soğudum kitaptan. Ufak ipuçlarıyla peşinden koşmadık karakterin. Polisiye okuma amacımız o değil midir oysa ki?

Jane, yazık oldu. Çok sağlam güzel yaratılmış ve cuk diye oturan bir karakterdi. Üzdün King. George’la çok mu takılıyorsun acaba sen son zamanlarda?

Holly ve Jerome, ne biliyim Holly gene eh işte ama Jerome… biraz daha karmaşık b,raz daha ilginç bir ekip kursaydı Hodges kendine çok daha mesut olurdum. Benim içime sinmedi zira. Neyse ki ilk kitap için paçayı sıyırdılar.

Olivia, bence King’in yeteneğinin konuştuğu noktaydı. Bir anahtar için gitti kadın. Yazık oldu.
Bunların dışında. Zeka oyunları, kurgu güzel ama konserde kendi üzerindeki patlayıcıları patlatarak jübile yapmak çok sıradan değil mi? Brady daha zeki daha kompleks bir insan. Çok daha zekice bir planı hak ediyor.

Gerçi dur daha Ness daha ne zekice planlar gelecek diyebilirsiniz. Burada susuyorum.

Birde naçizane hiç ama hiç iddialı olmadığım bir iki tahminde bulunmak istiyorum.

Holly. Seni hiç sevmedim Holly. Sebebini bilmiyorum. Holly’den bir şeyler çıkmasını bekliyorum yeni kitapta. Çıkar mı dersiniz?

Bir de yine bolca kanla karşılaşacağımızı düşünüyorum. Brday’i fazla kızdırdık. Dönüşü çok şiddetli olacak sanırım.
-----ÇILGIN SPOİLER-----

Son paragarafta toparlayacak olursam. Güzel ama beklentimi karşılayacak kadar değil. Okuyun ya da okumayın diyemem. Tercih tabii ki sizin. Ben mi karar vericem sanki. Aaaa.

Tekrar King okumak güzeldi. Çeviri güzeldi. Altın kitaplara buradan O’nun sansürsüz baskısı için seslenmek istiyorum. Ellerini çabuk tutsunlar.

Ve şu an Ahmet Altan’ın Son Oyununu okumaktayım. Ben Ankaradayken bana hediye geldiği için müthiş bir heyecanla aldım hemen elime bakalım en kısa zamanda onun yazısıyla dönerim umarım.

Hoşçakalın.
NOT: Bay Mercedes’i okuyan varsa sıcağı sıcağına daha aktif olan bloğum birbaliksirtindacanta’a gelsin lütfen. Sohebete favım.Hiç yorum yok:

Yorum Gönder